Level 3 Results


School-Games-L1-3-2015-wordmark-no-sponsor-rgb

Primary School Games Level 3 Results

 

CompetitionSchoolPositionSpirit of the Games WinnerLink 
Super Series
Year 5/6 Table Tennis BoysSnarestone9thNoLevel 3 Table Tennis
Year 5/6 Table Tennis GirlsHugglescote5thNoLevel 3 Table Tennis
Girls Year 5/6 Football Danone CupBroom LeysWinnerN/ADanone Cup
Small Schools Danone CupGriffydam
Snarestone
WinnerN/A
Yr 5/6 Sports Hall AthleticsWillesley2nd
Year 5/6 Basketball
Key Steps 1 GymnasticsHugglescote3rd
Key Steps 2 GymnasticHugglescote4th
Key Steps 3 GymnasticsHugglescote2nd
Yr 3/4 tag Rugby
Tag Rugby 5/6
New Age KurlingWarren Hills
Boccia KS1/2Woodcote9th
Yr 3/4 Mini Red Tennis
Yr 5/6 Mini Orange Tennis
Go-Ride Cycling
Summer ChampionshipsSchoolPositionSpirit of the Games Winner
Yr 3/4 Quadkids Athletics
Yr 5/6 Quadkids Athletics
Year 5/6 Mixed Kwik Cricket
Year 5/6 Girls Kwik Cricket
Year 3/4 Quicksticks Hockey
Year 5/6 Quicksticks Hockey
Year 5/6 Mixed Hi 5 Netball
KS2 Sportsability
Year 5/6 Swimming
Year 3/4 Tri-Golf
Year 5/6 Tri-Golf

 

Secondary School Games Level 3 Results

CompetitionDateSchoolPositionsSpirit of the GameLink
Super SeriesSuper SeriesSuper SeriesSuper SeriesSuper SeriesSuper Series
KS3 Disability Sportshall Athletics
KS4 Disability Sports Hall Athletics
KS4 Learning Disability Basketball
KS4 Mixed Dodgeball
Year 7 Girls Sports Hall Athletics
Year 7 Boys Sports Hall Athletics
Year 8 Girls Sports Hall Athletics
Year 8 Boys Sports Hall Athletics
KS4 Girls Volleyball
KS4 Boys Volleyball
SEND ChampionshipsSEND ChampionshipsSEND ChampionshipsSEND ChampionshipsSEND ChampionshipsSEND Championships
Sitting Volleyball22/03/19Castle Rock2ndYes
KS3 Boccia MLD22/04/19Castle Rock3rdNo

tl pic

 Team Leicestershire Level 3 Results

CompetitionSchoolPositionWrite Up Link
Year 7 Girls Netball
Year 8 Girls Netball
Year 10 Girls Netball
Year 11 Girls Netball
Year U14 Boys Hockey
Year U14 Girls HockeyIvanhoe 5thCounty Finals
Year 7 Girls Futsal
Year 8/9 Girls Futsal
Year 10/11 Girls Futsal
U19 Boys Table Tennis
U16 Boys Table Tennis
Year 7 football
Year 8 Boys Football
Year 9 Boys Football
Boys Football Year 10
Boys football Year 11
KS3 Boys Badminton
KS3 Girls Badminton
KS4 Boys Badminton
KS4 Girls Badminton
Regional Round-
KS3 Boys Badminton
Regional Round-
KS4 Boys Badminton
Regional Round-
KS4 Girls Badminton
Girls Football Year 7
Girls Football Year 8/9
Girls Football Year 10/11